Ako som sa zaľúbil do infračervenej fotografie

Autor: Peter Lacina | 8.9.2017 o 14:21 | Karma článku: 8,36 | Prečítané:  557x

Bola to láska na prvý pohľad :-) Fotím už veľa rokov, no prvé fotky urobené v infračervenom (IR) spektre som na nete objavil asi pred dvomi rokmi, svoju prvú skutočnú IR foto som urobil 15. januára tohto roku.

Že sa svetlo skladá z viditeľnej časti spektra, ktorá nám umožňuje vnímať svet okolo nás asi každý vie. A viete asi aj to, že za hranicami viditeľného svetla sa svetelné spektrum nekončí, aj keď ho nemôžeme vidieť. Teda za normálnych okolností voľným okom, ale treba na jeho pozorovanie špeciálnu techniku. Vždy som túto techniku považoval pre obyčajného smrteľníka za nedostupnú. Techniku, ktorú využíva napr. armáda (nočné videnie, termo videnie), astronómia (pozorovanie vesmírnych žiarení), medicína (röntgen) a pod.

Potom som jedného dňa pri surfovaní po fotoweboch narazil na fotky, ktoré boli ako z iného sveta a z ktorých mi "padla sánka" a ktorú dodnes hľadám niekde pod stolom ;-) Samozrejme som okamžite začal pátrať čo to je. Ako náhle som zistil, že je to IR fotka a že na jej vytvorenie potrebujem špeciálny IR filter, utekal som do svojej obľúbenej fotopredajne a zadovážil si po konzultácii s predajcom najbežnejší typ IR filtra (lebo aj tu sú možnosti pomerne široké, ale treba začať so základom).

Doma som filter okamžite vybalil a pozrel sa cez sklíčko von oknom, nevidel som v podstate nič, ale povedal som si, je to okom neviditeľná časť spektra, čip vo fotoaparáte možno bude vidieť viac ;-) Nasadil som filter na foťák a vybehol na balkón, priložil foťák k oku a opäť som nevidel absolútne nič, spúšť cvakla, pozriem na displej a tam také isté nič...... Keď som to predýchal, skúsil som to znova, menil parametre a dospel som do bodu, že musím použiť statív, lebo ako-taký obraz som získal až pri časoch, ktoré sa nedajú použiť pri fotení z ruky.

S pokorou som priznal porážku (lebo prečítať si návod je posledná možnosť dozvedieť sa ako vec funguje...), sadol k notebooku a začal študovať (o technických parametroch digitálnych foťákov som do tej doby vedel veľmi málo). Zistil som, že pred čipom každého foťáku je práve filter, ktorý bráni dopadu IR svetla na čip, lebo je to pri normálnej fotke nežiaduce. Fotím Canonom a ten má vraj veľmi silné filtre, čiže smola. Buď používať statív a veľmi dlhé časy, alebo pristúpiť k technickému zásahu do fotoaparátu a pôvodný filter brániaci prieniku IR spektra na čip, ho vymeniť za IR filter, ktorý prepustí práve iba IR svetlo. To je ale trvalá úprava a inú ako IR foto už takýmto fotoaparátom neodfotíte. Navyše takúto úpravu musí vykonať odborník a bežný fotoservis takéto služby väčšinou normálne neposkytuje :-(

Moje nadšenie pre IR foto však neutíchalo. Fotoaparát ktorý som používal bol už trošku starší model a nejaký čas som už rozmýšľal o kúpe nového aparátu vyššej triedy. No a potreba prerobiť foťák na IR foto moje rozhodnutie podstatne urýchlila. Medzitým som mal to šťastie, že som sa na jednom foto-veltrhu stretol s chlapíkom, ktorý tieto filtre do foťákov montoval.

Nakoniec teda všetko do seba zapadlo a ako som uviedol v úvode, prvá publikovateľná fotka vznikla začiatkom tohto roka aj napriek tomu, že zima nie je ideálnym obdobím na fotenie. IR fotky sú založené na tom, že predmety odrážajú rôzne množstvo IR svetla, dopadajúceho z priameho (nie rozptýleného) slnečného žiarenia. Čím viac IR žiarenia sa od objektu odrazí, tým sa javí svetlejší. Asi najviac IR žiarenia odrážajú zelené rastliny, preto sa na fotografii javia veľmi svetlé až biele a krajina odfotená v IR spektre vyzerá ako zo sna, či nejakého rozprávkového sveta.

Keďže bežný fotoaparát nie je primárne koncipovaný na fotenie IR fotiek je jasné, že so surovou IR foto je potrebné sa ešte pohrať v editore. Pre tých, ktorí uvažujú o tomto žánri je potrebné dodať, že fotoaparát musí fotiť do RAW formátu a je potrebný editor, ktorý umožňuje manuálne vyváženie bielej. Väčšina výrobcov foťákov dnes už bežne dodáva s aparátom vlastný softvér, ktorý takéto úpravy umožňuje. A bohužiaľ nie každý fotoaprát je vhodný na fotenie v IR spektre, neviem presne prečo, ale zrejme nie každý čip je schopný správne interpretovať dopadajúce svetlo tak ako by sme chceli, hlavne efekt bielych rastlín sa nemusí dosiahnuť vždy. Ak sa rozhodujete pre tento žáner je potrebné si dobre všetko vopred naštudovať, to už ale v dnešnej dobe nie je žiaden problém, veď "všetko je na webe" a článkov na tému IR fotiek je dosť veľa.

Na záver jedna dobrá správa pre lenivých fotografov. IR fotka vyžaduje veľké množstvo priameho slnečného svetla, čiže nemusíte čakať na zlatú hodinku na rozdiel od krajinkárov, ktorí ak chcú odfotiť východ slnka na hrebeni hôr, musia vstávať ešte počas hlbokej noci a pred svitaním sa vyštverať na kopec :-) To pri IR foto odpadá, keďže najviac slnka je cez obed. Samozrejme aj tu platí, že pekné dlhé tiene fotke pristanú, ale nie je to podmienka ;-)

Ak vás fotky zaujali, viac nájdete na mojom fb profile 
a ak by ste chceli mať nejaké aj doma na stene, kliknite sem.


 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Takto Sagana často neuvidíte. Čudoval sa aj Svorada

Trojnásobný majster sveta získal šiesty národný titul skvelým spôsobom, keď unikol viac ako 80 kilometrov pred cieľom.

EKONOMIKA

Právnik: Útek Kočnera by bola blamáž (rozhovor)

Právnik a súdny lekár Peter Kováč v rozhovore pre denník SME.

ŠPORT

Peter Sagan nedal nikomu šancu. Pozrite si jeho triumf

Slovák suverénne vyhral spoločné majstrovstvá Česka a Slovenska.


Už ste čítali?